Britannia (TV Series)
The Challenge (2019)
Full Cast & Crew
Directed by
Issa López |
Writing Credits
Jez Butterworth | ... | (created by) & |
Tom Butterworth | ... | (created by) & |
James Richardson | ... | (created by) |
Terry Cafolla | ... | (co-created by) |
Cast (in credits order)
David Morrissey | ... | Aulus | |
Nikolaj Lie Kaas | ... | Divis | |
Mackenzie Crook | ... | Veran / Harka | |
Eleanor Worthington-Cox | ... | Cait | |
Julian Rhind-Tutt | ... | Phelan | |
Annabel Scholey | ... | Amena | |
Gershwyn Eustache Jnr | ... | Vitus | |
Liana Cornell | ... | Ania | |
Hugo Speer | ... | Lucius | |
David Bradley | ... | Quane | |
Jodie McNee | ... | Willa | |
Tom Rhys Harries | ... | Mallin | |
Caoilfhionn Dunne | ... | Brearn | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Stephen Samson | ... | Legionarie | |
Alfredo Tavares | ... | Roman Soldier | |
Callum Bagshaw | ... | Druid Warrior (uncredited) | |
Bern Collaço | ... | Roman Soldier (uncredited) | |
Stuart Cooke | ... | Soldier (uncredited) | |
Nick Davison | ... | Veran's Tribe member (uncredited) | |
Jason Lines | ... | Drust (Rork) (uncredited) | |
Chris Luck | ... | Signifer Roman Soldier (uncredited) | |
Robert McCrea | ... | Merchant (uncredited) | |
Glen Passingham | ... | Roman Soldier (uncredited) |
Produced by
Nicolas Brown | ... | executive producer |
Jez Butterworth | ... | executive producer (showrunner) |
Tom Butterworth | ... | executive producer |
Pippa Harris | ... | executive producer |
Sam Mendes | ... | executive producer |
Michael Reuter | ... | post production producer TPR |
James Richardson | ... | executive producer |
Cameron Roach | ... | executive producer |
Rupert Ryle-Hodges | ... | producer |
Joel Stokes | ... | line producer |
Music by
Neil Davidge |
Cinematography by
Sam Heasman |
Editing by
Brenna Rangott |
Casting By
Rebecca Wright |
Production Design by
Daniel Taylor |
Art Direction by
Caroline Barclay | ... | supervising art director |
Richard Field | ||
Celestria Kimmins | ... | standby art director |
Set Decoration by
Jeanine Borland | ... | (Assistant Set Decorator) |
Jo Stuart Fox | ||
Eleanor Smith |
Makeup Department
Olivia Ashman | ... | Hair Junior - Crowd / Makeup Junior - crowd |
Charlotte Broadbent | ... | crowd hair & makeup daily |
Dana Degan | ... | crowd hair and make-up trainee |
Jennifer Hymus | ... | crowd hair and makeup trainee |
Richard Muller | ... | crowd hair and makeup supervisor |
Lara Prentice | ... | hair & makeup artist |
Sophie Roberts | ... | hair & make-up trainee |
Sophie Ellen Roberts | ... | Hair and Makeup Trainee / hair & make-up trainee |
Isabelle Saintive | ... | hair & makeup artist |
Leon Smikle | ... | special makeup effects artist |
Erin Stoffer | ... | crowd make up & hair |
Kelsey-Leigh Walker | ... | hair stylist / makeup artist |
Sara Whalley | ... | hair trainee: crowd / makeup trainee: crowd |
Production Management
Antonio Austoni | ... | production manager |
Marianne Buckland | ... | head of development for vertigo |
Laura Burrows | ... | head of production |
Kathryn Craig | ... | head of legal and business affairs for vertigo |
Deniz Erel | ... | digital intermediate coordinator: The Post Republic |
Christina Kelton Garner | ... | executive assistant to Jez Butterworth |
Dan Gilson | ... | head of brand, marketing & pr for vertigo |
Tori Griffiths | ... | head of finance for vertigo |
Milly Leigh | ... | head of production for Neal Street |
Jane Moore | ... | chief executive officer for vertigo |
Kurtis Parker | ... | unit manager |
Samantha Price | ... | post-production supervisor |
Michael Reuter | ... | post production producer tpr |
Caroline Reynolds | ... | executive coordinator for Neal Street |
Robert Smith | ... | head of finance for Neal Street |
Fiona Tuohy | ... | head of finance for vertigo |
Second Unit Director or Assistant Director
Vicki Byers | ... | third assistant director |
Matt Carver | ... | first assistant director |
Will Cummins | ... | key second assistant director |
Pippa Feldberg Collins | ... | floor runner |
Nathan Foote | ... | floor runner |
Geraldine O'Connell | ... | assistant accountant |
Jakub Strangmuller | ... | third assistant director |
Art Department
Marc Ashmore | ... | carpenter |
Jon-Claude Bates | ... | stand-by props (as Jon Bates) |
Neil Benterman | ... | dressing props |
Joe Birdsey | ... | set dresser |
Daniel Blackmore | ... | concept artist |
Ryan Bradbury | ... | set dresser |
Jamie Brown | ... | carpenter |
Ken Burnett | ... | chargehand props |
Hazel Spencer Chapman | ... | painter |
John Colebourn | ... | storyboard artist |
Nick Dilworth | ... | construction manager |
Ian Dunne | ... | changehand carpenters |
James Egan | ... | carpenter |
Azalia Francis | ... | action props buyer |
William Gibson | ... | Construction HOD Rigger |
Noel Godfrey | ... | chargehand props |
Celestine Healy | ... | Drapemaster / Drapes Master |
Dan Johnson | ... | standby props |
Helen Jones | ... | prop store trainee |
Martin Kane | ... | dressing props |
Nigel Kirk | ... | hod painter |
John Krommenhoek | ... | standby carpenter |
Kathryn Lees | ... | props |
Lucy Moles | ... | construction coordinator |
Lara Murray | ... | hod scenic painter |
Robert O'Brien | ... | hod carpenter |
Barnaby Papworth | ... | changehand carpenters |
Richard Patey | ... | standby props |
Sofia Pavlaki | ... | art department assistant |
Anna Herold Pola | ... | prop painter |
Nick Swain | ... | prop storeman |
Christopher Waugh | ... | greensman |
Charles Wightman | ... | carpenter |
Lee Wiseman | ... | property master |
Michael Coyle | ... | art department assistant work experience (uncredited) |
Sound Department
Michael Alcantara | ... | audio description recordist |
Alistair Bathgate | ... | sound trainee |
James Bowman | ... | adr mixer |
Niall Cropper | ... | boom operator / second assistant sound |
Alex Ellerington | ... | supervising sound editor |
Rebecca Glover | ... | foley editor / foley recordist |
Dan Green | ... | dialogue editor |
Judi Lee-Headman | ... | sound mixer |
Nicky Poulton | ... | Sound Post Producer |
David Sendall | ... | assistant re-recording mixer |
Kelly Stewart | ... | key 1st assistant sound |
Tom Stewart | ... | foley editor |
Catherine Thomas | ... | foley artist / foley editor |
Burak Topalakci | ... | sound designer/sound editor |
Sebastian Vaskio | ... | adr mixer |
Chris Whiteside | ... | adr mixer |
Special Effects by
Alistair Anderson | ... | special effects senior technician |
Callum Anderson | ... | special effects assistant |
Wayne Middlemiss | ... | special effects technician |
Tom Paine | ... | special effects coordinator / special effects technician |
Nick Rideout | ... | special effects supervisor |
Danny Vico | ... | SFX technician |
Chris Watson | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Yavor Asenov | ... | digital compositor |
Jonathan Atkins-Potts | ... | visual effects artist (as Jonathan Atkins) |
Svilen Aynadzhiev | ... | digital compositor |
Greg Baldock | ... | visual effects artist: Milk VFX |
Valentina Bartiromo | ... | digital compositor |
Keith Barton | ... | technical support: Milk Visual Effects |
Alvaro Cajal | ... | digital compositor |
Justin Cornish | ... | vfx supervisor: Atomic Arts |
Richard Costin | ... | Senior Visual Effects Artist |
Barney Curnow | ... | visual effects supervisor |
Amy Felce | ... | match move lead: Milk VFX |
Fernando L. Ferrer Wallach | ... | digital compositor |
Tom Fidler | ... | visual effects editor: Lola Post Production |
Louisa Filary | ... | roto prep artist: Milk VFX |
Carlos Flórez Regaliza | ... | digital compositor |
Vikas Gandhi | ... | visual effects coordinator |
Henning Glabbart | ... | 2D supervisor: Milk Visual Effects |
Ashlin Green | ... | visual effects coordinator |
Haakon Gustavsen | ... | digital compositor: Milk Visual Effects |
Myfanwy Harris | ... | senior compositor |
Rob Harvey | ... | vfx supervisor lola |
Velichko Ivanov | ... | senior compositor |
Alex Jevon | ... | visual effects artist |
Rebecca Kelly | ... | vfx producer lola / visual effects producer: Lola Post Production |
Enrico Lambiase | ... | digital compositor |
Sergio Lopez | ... | roto and paint artist: Milk VFX |
Sergio Lopez | ... | roto and paint artist: Milk VFX |
Brooke Lyndon-Stanford | ... | vfx supervisor: Atomic Arts |
Paola Maiorana | ... | roto prep artist: milk-vfx |
Ravi K. Mehmi | ... | assistant vfx editor |
Richard Morgan | ... | vfx data wrangler |
Chandra Mouley Atray | ... | head of production: Atomic Arts |
Ricardo Musch | ... | Senior Compositor: Lola Post Production |
Connor Paterson | ... | Look Development & Lighting Artist |
Daniel Rawlings | ... | visual effects editor (as Dan Rawlins) |
Alison Rivers | ... | visual effects coordinator |
Neil Roche | ... | rigging lead: Milk VFX |
Andrés Talegón | ... | digital compositor: Milk Visual Effects |
Miyuki Tatsuda | ... | digital compositor: Milk VFX |
Tamsie Thomas | ... | senior compositor |
Bence Varga | ... | digital compositor |
Ross Lee Wilkinson | ... | Lead 3D Lola |
Tim Zaccheo | ... | cg supervisor |
Petko Zhivkov | ... | compositor |
Stunts
Lee Bagley | ... | stunt double: Nikolaj Lie Kaas |
Gary Connery | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Daniel Addis | ... | electrician |
Harry Elvidge | ... | standby rigger |
Steve Fox | ... | electrician |
Chris Georgas | ... | gaffer: rigging |
Michael Hannan | ... | b cam focus puller / b camera 1st assistant |
Adam Harris | ... | electrician: second unit |
Mel Hayward | ... | best boy |
Rory Hern | ... | a camera 2nd assistant |
Kairo Jones | ... | b camera trainee |
John Miguel King | ... | digital imaging technician |
Mark Kozlowski | ... | digital imaging technician: second unit, dailies |
Jamie Lee | ... | HOD rigger |
Mark McQuoid | ... | camera operator |
David Miller | ... | grip assistant |
Sophie Mutevelian | ... | still photographer |
Luca Parasiliti | ... | camera trainee: dailies |
Tim Petherick | ... | standby rigger |
Roland C. Phillips | ... | b camera 2nd assistant / second assistant camera: 'b' camera |
James Poole | ... | steadicam operator |
James Powell | ... | b camera grip |
Rohan Reeves | ... | grip assistant |
Mike Robinson | ... | electrician |
Bernhard Rostoski | ... | gaffer |
Leighton Spence | ... | focus puller: additional camera operator - additional camera operator |
Richard Stevenson | ... | underwater camera operator |
Tom Walden | ... | steadicam operator: dailies |
Tim Warner | ... | a camera trainee |
Casting Department
Sacha Garrett | ... | casting assistant |
Sophie Parrott | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Marc Bermudez | ... | workroom supervisor |
Alexandra Bland | ... | principal stand-by |
Melissa Cook | ... | costume supervisor |
Linda Copland | ... | costume maker |
Rosie Gaunt | ... | principal costume stand-by |
Constance Mackenzie | ... | costume maker |
Mark Miller | ... | principle leather work |
Olivia O'Grady | ... | costume trainee |
Chloe Peach | ... | costume trainee |
Ann Taylor | ... | assistant costume designer |
Charlotte Ward | ... | crowd costume supervisor |
Charlotte Louise Ward | ... | Crowd costume supervisor |
Jess Willcock-Stow | ... | stand-by costumer: crowd |
Editorial Department
Herbert Butler | ... | on-line editor |
Simon Dunne | ... | Technicolor PULSE: Senior Producer |
Alison Evans | ... | post-production coordinator |
Adam Inglis | ... | colorist |
Aideen Johnston | ... | first assistant editor |
Robert Kirkwood | ... | second assistant editor |
Dexter Kong | ... | technical support manager: Technicolor Pulse |
Sam Margaritis | ... | managing director: Digital Orchard |
Michael McKnight | ... | conform operator: Technicolor Pulse |
Andreas D. Nold | ... | 1st assistant editor |
Location Management
Carn Burton | ... | location manager: Exmoor |
Tyler Harrington | ... | location assistant |
Vishal Kava | ... | assistant location manager |
Daniel Leebody | ... | location assistant |
Shaun Steer | ... | location security |
Elena Vakirtzis | ... | location manager |
Music Department
Carmen Montanez Callan | ... | music supervisor |
Barry Whittaker-Gilbey | ... | additional music |
Script and Continuity Department
Charlotte Biermann | ... | script editor |
Shaida Kazemi | ... | script supervisor: second unit |
Phillip Trow | ... | script supervisor |
Transportation Department
Rich Maddock | ... | transportation captain |
Huseyin Pehlivan | ... | transportation co-captain |
Richard Perfect | ... | mini bus driver |
Tomas Piekus | ... | unit driver |
Clive Shaw | ... | Driver 4x4 HOD |
Gary Walker | ... | mini bus driver / minibus driver |
Gary Waller | ... | minibus driver |
Additional Crew
Paushali Banik | ... | executive assistant to: James Richardson, Vertigo Films |
Juliet Baptiste-Kelly | ... | home economist |
Mark Burfield | ... | catering assistant |
Rich Cain | ... | publicist |
Penny Dyer | ... | dialect coach |
Manija Emran | ... | title sequence director and designer |
Samuel French | ... | floor runner: dailies |
Jim Gardiner | ... | unit medic |
Lorraine Goddard | ... | catering assistant |
Pat Griffiths | ... | druidic coach |
Elena Hamilton | ... | production runner |
Robert Harrison | ... | production runner |
Lauren Jackson | ... | green runner |
Hannah Jennings | ... | production coordinator |
Bluebell Jillions | ... | catering assistant |
Avneet Kaur | ... | travel and accommodation co-ordinator (as Avneet Chauhan) |
Nigel Laughton | ... | construction medic |
Fry Martin | ... | senior production accountant |
Jonah Mayfield | ... | assistant production coordinator |
Barney Mead | ... | catering assistant |
Des Michael | ... | post production accountant |
Dave Morley | ... | unit medic |
Shann Nichol | ... | Daily Medic |
Justin Pollard | ... | historical consultant |
Charlie Praill | ... | chef |
Jonathan Stamp | ... | historical advisor |
Viva Stuart | ... | crowd runner |
Isabelle Suas | ... | production accountant (credit only) |
Kari-Ann Trachmann | ... | Horse Groom |
Richard Watkins | ... | facilities manager |
Nadya Wilkinson | ... | assistant accountant |
Rachel Wilkinson | ... | historical advisor |
Sam Williams | ... | legal & business affairs |