The Bastard Executioner (TV Mini Series)
Behold the Lamb/Gweled yr Oen (2015)
Full Cast & Crew
Directed by
Ashley Way |
Writing Credits
Kurt Sutter | ... | (created by) |
Carly Wray | ... | (written by) & |
Kurt Sutter | ... | (written by) |
Carly Wray | ... | (story editor) |
Cast (in credits order)
Produced by
Paris Barclay | ... | executive producer |
Brian Grazer | ... | executive producer |
Curtis Gwinn | ... | supervising producer |
Jon Paré | ... | producer |
Roberto Patino | ... | supervising producer |
Kurt Sutter | ... | executive producer |
Craig Yahata | ... | co-producer |
Cinematography by
Mike Spragg |
Editing by
Paul Fontaine |
Art Direction by
Matthew Hywel-Davies | ... | supervising art director |
James North | ||
Ciaran Thompson |
Costume Design by
Guy Speranza |
Makeup Department
Inma Azorin | ... | crowd make up artist |
Victoria Bancroft | ... | prosthetic makeup artist |
Laura Beard | ... | makeup trainee |
Francesca Bernardelle | ... | prosthetic makeup artist |
Betsan Dafydd | ... | makeup artist: crowd, dailies |
Nathaniel De'Lineadeus | ... | dental effects designer |
Lucy Gargiulo | ... | makeup artist |
Richard Glass | ... | contact lens optician |
Kelsey James | ... | trainee make-up artist |
Kelly Jones | ... | assistant makeup artist |
Sian Katie Leigh | ... | assistant makeup artist |
Fiona Lobo-Cranston | ... | prosthetics |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Ray Marston | ... | wigmaker |
Dhruve Patel | ... | contact lens consultant |
Roseann Samuel | ... | makeup designer |
Jemma Scott-Knox-Gore | ... | contact lens coordinator |
Melanie Szabo | ... | crowd makeup artist / hair stylist: dailies |
Barbara Taylor | ... | crowd hair stylist / makeup supervisor |
Elen Thomas | ... | crowd makeup artist |
Claire Williams | ... | makeup supervisor |
Production Management
Benjamin Greenacre | ... | unit production manager: second unit |
Judd Rea | ... | production supervisor |
Kristy Reed | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Edward Brett | ... | first assistant director |
Christine Danahy | ... | second assistant director |
Iain Rose | ... | floor runner: daily |
Lee Sheward | ... | second unit director |
Jeff Taylor | ... | second assistant director |
Annie Dibling | ... | crowd second assistant director (uncredited) |
Sarah Lawrence | ... | crowd second assistant director (uncredited) |
Emyr Glyn Rees | ... | third assistant director (uncredited) |
Catrin Thomas | ... | base pa (uncredited) |
Art Department
Alex Abelman | ... | carpenter |
Zepur Agopyan | ... | lead drapes / leather worker |
Paul Aitken | ... | property master |
Rob Brandon | ... | set dresser |
Reva Callan | ... | scenic artist |
Scott Fisher | ... | contruction manager |
Charles Fletcher | ... | propmaker |
Matthew Ireland | ... | assistant property master |
Rachel Jammali | ... | petty cash buyer |
Rhys Jones | ... | chargehand dresser |
Tom Major | ... | standby props |
Ben Morris | ... | head buyer |
Helen O'Leary | ... | assistant set decorator |
Dominique Sanglier | ... | graphic artist assistant |
Bethany Seddon | ... | art department assistant: art department |
Elin Stone | ... | assistant buyer |
Callum Sullivan | ... | action props storeman |
Ciaran Thompson | ... | standby art director |
Stefanie Thurman-Knirsch | ... | storeman |
Rosanna Warcup | ... | runner: art department |
Carla Wattley | ... | stand-by props |
Kate Elizabeth Wilson | ... | Head Buyer |
Sound Department
Ben Broer | ... | sound re-recordist |
Richard Brooks | ... | sound mixer: second unit |
Joel D. Catalan | ... | re-recording mixer |
Tim Chilton | ... | foley artist |
Joss Colin | ... | boom operator |
Bob Costanza | ... | sound effects editor |
Mick Duncan | ... | sound trainee |
Erich Gann | ... | supervising sound editor |
Christopher Gomez | ... | sound effects editor |
Mark Hensley | ... | re-recording mixer |
Matt Hovland | ... | adr mixer |
Matthew Kallen | ... | adr mixer |
Kevin Meltcher | ... | assistant sound editor |
Richard Steele | ... | sound designer (as Richard S. Steele) |
Tim Terusa | ... | dialogue editor |
Jon Thomas | ... | production sound mixer |
Jeff Welch | ... | sound maintenance |
Special Effects by
Edward Chiswell Jones | ... | special effects technician |
Joe White | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Lucy Ainsworth-Taylor | ... | visual effects executive producer: BlueBolt |
Angela Barson | ... | executive visual effects supervisor: BlueBolt |
David C.P. Chan | ... | title sequence designer |
Rupert Davies | ... | visual effects supervisor |
Nicolas Hernandez | ... | visual effects supervisor: Milk Visual Effects |
Robin Hinch | ... | visual effects editor: BlueBolt |
Lindsay M. Hoppe | ... | compositor |
Mark Intravartolo | ... | lead artist / visual effects supervisor |
Tracy McCreary | ... | visual effects producer: BlueBolt |
Caprice Ann Ridgeway | ... | visual effects producer |
Emeric Saint-Germain | ... | matte painter / environment td: bluebolt |
Stunts
Olly Rowland | ... | horse rider |
Marcus Shakesheff | ... | sword master/fight choreographer |
Lee Sheward | ... | stunt coordinator |
James Stewart | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Steed Barrett | ... | electrician |
Jordan Lee Brown | ... | lighting technician |
Matthew Budd | ... | key grip |
Max Carrington | ... | camera trainee |
Ash Daniyan | ... | digital imaging technician: second unit |
Anthony Dias | ... | digital imaging technician: dailies |
Martyn Dunn | ... | standby rigger |
James Edgcombe | ... | video assistant / video operator: second unit |
Louis Falcon | ... | video assistant |
Tom Fears | ... | camera trainee: a camera |
Max Friswell | ... | second assistant camera: "a" camera, second unit |
Ben Griffiths | ... | best boy |
Matt Hains | ... | assistant grip |
Katy Kardasz | ... | second assistant "b" camera |
Jorge Luengas | ... | director of photography: second unit |
Rory Moles | ... | first assistant camera: "a" camera |
Greg Murray | ... | grip: "b" camera / key grip: second unit |
Steve Murray | ... | b camera operator / steadicam operator |
Luke Payne | ... | grip trainee |
Andrew Taylor | ... | gaffer |
Ollie Upton | ... | still photographer (as Oliver Upton) |
Jacob Ward | ... | video trainee |
Martin Ward | ... | video playback coordinator |
Gareth Williams | ... | electrician |
Gethin Williams | ... | second assistant "a" camera |
Jason Inouye | ... | director of photography: opening title sequence (uncredited) |
Stephen Martel Lucas | ... | assistant camera: opening title sequence (uncredited) |
Liam A. Miller | ... | assistant camera: opening title sequence (uncredited) |
Jessica Saunders | ... | camera trainee (uncredited) |
Animation Department
Rachel Brickel | ... | promo graphics designer |
Jonathan Winbush | ... | animator: opening sequence |
Casting Department
Helen Keech | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Emma Bevan | ... | set costumer |
Clementine Charity | ... | costume buyer |
Amy Clark | ... | chief breakdown: textile artist |
Amy Clarke | ... | costume supervisor |
Jessica Currie | ... | costume assistant |
Emily Dawson | ... | breakdown assistant |
Holly McCarthy | ... | costume coordinator |
Lloyd Middleton | ... | principal costume standby |
Sophie O'Neill | ... | assistant costume designer |
Lucia Strinati | ... | costume trainee |
Pam Verran | ... | costume assistant |
Editorial Department
Cherri Arpino | ... | dailies manager |
Jessica Bail | ... | post-production coordinator |
Yvonne Davies | ... | digital assistant |
David Dean | ... | assistant editor |
Chema Gomez | ... | dailies technical supervisor |
Keven Pelon | ... | post-production assistant |
Charlie Tucker | ... | colorist |
Paul J. Wright | ... | digital dailies supervisor |
Location Management
Owain Gillard | ... | assistant location manager |
Gareth Skelding | ... | supervising location manager |
Sion Woodman | ... | location assistant |
Nick Dymond | ... | location security (uncredited) |
Music Department
Charles Sydnor | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Angela Godfrey | ... | script supervisor: second unit |
Janet Kellock | ... | daily script supervisor |
Jeff Kempler | ... | script coordinator |
Angharad Parry | ... | script supervisor |
Transportation Department
Paul Davies | ... | transportation captain |
Kerri Hackett-White | ... | facilities account manager |
Jason Morgan | ... | facilities captain |
Additional Crew
Glyn Alderson | ... | satellite internet wifi engineer & wifi support |
Erica Batty | ... | assistant to executive producer |
Charlotte Cox | ... | travel & accommodation coordinator |
Erin Crittenden | ... | assistant coordinator |
Nicholas David | ... | facilities |
Kim Doran | ... | groom |
Lyndzi Doyle | ... | production coordinator |
Anna Evans | ... | studio manager |
Sara Evans | ... | additional floor runner |
Anwen Hayward | ... | accounts assistant |
Mickey Jacobs | ... | showrunner's assistant |
Rick Jenkins | ... | facilities |
Alison Jones | ... | assistant accountant |
Jess Link | ... | set production assistant |
Lisa Lloyd | ... | assistant production accountant |
Phillip McLean | ... | horse dept |
Rhys Perkins | ... | production secretary |
Olly Rowland | ... | horse department office coordinator |
Mia Sands | ... | production assistant: dailies |
Samantha Seivwright | ... | horse dept |
Jane Steele | ... | assistant production accountant |
Emma Stevens-Johnson | ... | Dialect Coach |
Dyfed Thomas | ... | production accountant |
Guto Thomas | ... | production assistant |
Vincent Tsu | ... | title designer |
Michelle Watkins | ... | assistant accountant |
Richard Carless | ... | marine coordinator (uncredited) |
Kyran Davies | ... | production assistant (uncredited) |
Wayne Docksey | ... | animal consultant (uncredited) |
Alex Eldridge | ... | writers assistant (uncredited) |
Jason Inouye | ... | main title producer (uncredited) |
Lex Lamprey | ... | stand-in (uncredited) |
Andy Piers Morris | ... | safety diver (uncredited) |
Paula J. Newman | ... | adr voice artist (uncredited) |
Mark Strainge | ... | first assistant accountant (uncredited) |