Da Vinci's Demons (TV Series)
The Hierophant (2013)
Full Cast & Crew
Directed by
M.J. Bassett | ... | (as Michael J. Bassett) |
Writing Credits
David S. Goyer | ... | (created by) |
Sarah Goldfinger | ... | (written by) & |
Corey Reed | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Kevin Blank | ... | co-producer |
Courtney B. Conte | ... | co-executive producer |
Julie Gardner | ... | executive producer |
David S. Goyer | ... | executive producer |
Lee Morris | ... | producer |
Brian Nelson | ... | consulting producer |
Corey Reed | ... | co-producer |
Debbi Slater | ... | line producer |
Angie Stephenson | ... | co-producer |
Nellie Stevens Reed | ... | associate producer (as Nellie Reed) |
Jane Tranter | ... | executive producer |
Music by
Bear McCreary |
Cinematography by
Julian Court | ... | director of photography |
Editing by
Philip Kloss |
Casting By
Priscilla John |
Production Design by
Edward Thomas |
Art Direction by
Matthew Hywel-Davies | ... | supervising art director (as Matt Hywel-Davies) |
Dan Martin | ||
Michael van Kesteren |
Set Decoration by
David Morison |
Costume Design by
Annie Symons |
Makeup Department
Emma Bailey | ... | makeup artist/hair stylist |
Linda Corr | ... | crowd make-up & hair |
Pollyanna Coxon-Smith | ... | crowd makeup and hair |
Cathy Davies | ... | crowd makeup and hair |
Jaeson Finn | ... | concept artist |
Jacqueline Fowler | ... | hair & make up designer |
Paul Hyett | ... | prosthetics designer |
Sarah Jane Marks | ... | makeup artist/hair stylist |
Conal Palmer | ... | prosthetics supervisor |
Kate Roberts | ... | hair stylist / makeup artist |
Morag Smith | ... | hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd |
Laura Bernice Watson | ... | hair/makeup supervisor (as Laura Viana da Silva) |
Claire Williams | ... | crowd makeup and hair |
Robbie Drake | ... | prosthetic technician (uncredited) |
Charlotte George | ... | makeup trainee (uncredited) |
Sarah Weatherburn | ... | facial hair maker (uncredited) |
Production Management
Cameron Angeli | ... | executive in charge of post production |
Chris Blatchford | ... | post-production supervisor |
Samantha Hall | ... | post-production supervisor |
John Martini | ... | production executive |
Monique Mussell | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Dan Gill | ... | crowd second assistant director |
Heidi Gower | ... | third assistant director |
Toni Staples | ... | first assistant director |
Chris Stoaling | ... | scheduling first assistant director (as Christopher Stoaling) |
Charlie Waller | ... | second assistant director |
Kevin Blank | ... | second unit director (uncredited) |
Art Department
Paul Aitken | ... | dressing props master |
Louise Bahling | ... | scenic artist (as Lou Bohling) |
Tom Belton | ... | set dresser |
Charlotte Buchan | ... | scenic artist |
Reva Callan | ... | scenic artist (as Riva Callan) |
Gillian Campbell | ... | scenic painter |
Clive Clarke | ... | scenic artist |
Sam Crowley | ... | set dresser |
Luke Daniels | ... | propmaker/sculptor |
Darren Ferraday | ... | concept artist |
Scott Fisher | ... | construction manager |
Charles Fletcher | ... | propmaker/sculptor |
James Foley | ... | props |
Colm Garrett | ... | stand-by carpenter |
Becky Harvey | ... | dressing props buyer |
Val Hiblen | ... | propmaker/sculptor |
Trystan Howell | ... | stand-by props |
Matthew Ireland | ... | storeman |
Barry Jones | ... | props fabrication manager |
Brian Jones | ... | construction chargehand |
Julia Jones | ... | draftsman |
Rhys Jones | ... | dressing chargehand |
Robert Jones | ... | construction stagehand |
Nigel Lawson | ... | stand-by carpenter |
Ian Llewellyn | ... | petty cash buyer/food dresser |
Julian Luxton | ... | property master |
Medard Mankos | ... | set dresser |
Holly McCarthy | ... | art department assistant |
Ben Morris | ... | head buyer |
Keen Nigel | ... | propmaker/sculptor (as Nigel Keen) |
James North | ... | associate designer |
Dave Parkin | ... | steel fabricator |
Marie Parsons | ... | propmaker/sculptor |
Katarina Pazderova | ... | action and dressing prop modeller |
Kellyanne Pugh | ... | graphic artist (as Kelly Anne Walker) |
Jody Raynes | ... | chargehand scenic artist |
Jonny Rees | ... | stand-by props |
Lotty Sanna | ... | petty cash buyer |
Phil Shellard | ... | standby props |
Callum Sullivan | ... | set dresser |
Ciaran Thompson | ... | standby art director |
Dave Tremlett | ... | stand-by scenic artist |
Joe Vettese | ... | propmaker/sculptor (as Joseph Vitesse) |
John Whalley | ... | artist |
Harriet Willis | ... | art department assistant |
Kate Elizabeth Wilson | ... | prop buyer (as Kate Wilson) |
Graham Wyn Jones | ... | storyboard artist |
Sound Department
Julie Ankerson | ... | lead foley artist |
Howard Bargroff | ... | re-recording mixer |
Neil Collymore | ... | re-recording mixer |
Mark DeSimone | ... | adr mixer |
Will Everett | ... | foley mixer |
Robin Gerrard | ... | sound utility |
Stephen Griffiths | ... | sound designer |
Paul McFadden | ... | re-recording mixer |
Owen Peters | ... | assistant dialogue editor |
Jon Salmon-Joyce | ... | foley editor (as Jon Joyce) |
Doug Sinclair | ... | supervising effects editor |
Bryn Thomas | ... | production sound mixer |
Jeff Welch | ... | sound maintenance |
Simon Diggins | ... | adr mixer (uncredited) |
Mike Tehrani | ... | adr recordist (uncredited) |
Special Effects by
Daniel Bentley | ... | special effects technician |
Dafydd Bevan | ... | sculptor |
Dominic Blake | ... | special effects technician |
Warwick Boole | ... | special effects technician |
Martin Dawe | ... | foamer |
Arran Glassar | ... | special effects technician (as Arran Glasser) |
Danny Hargreaves | ... | special effects supervisor |
Ceri Hughes | ... | special effects coordinator |
Paul Kelly | ... | special effects technician |
Robert Robbins | ... | sculptor |
Massimo Vico | ... | special effects technician |
Dan MacIntyre | ... | special effects crew (uncredited) |
Visual Effects by
Carmine Agnone | ... | 3d generalist |
Rodrigo Armendariz | ... | compositor: Pixomondo |
Eric Armstrong | ... | animator: Pixomondo |
Oliver Arnold | ... | cg supervisor: Pixomondo |
Phil Attfield | ... | 2D lead supervisor |
Nicola Bisello | ... | visual effects assistant |
Kevin Blank | ... | visual effects supervisor: Pixomondo |
Jason Bowers | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Mike Bozulich | ... | compositor: Pixomondo |
Steven Bray | ... | digital compositor |
Aaron Burnitt | ... | systems administrator: Pixomondo |
David Burton | ... | division visual effects supervisor: Pixomondo |
Ronnie Bushaw | ... | lead texture artist: Pixomondo |
Ben Campanaro | ... | compositor: Pixomondo |
Philip Chaoui | ... | cg artist: Pixomondo |
Tun-En Chen | ... | compositor: Pixomondo |
Thomas Cheng | ... | cg artist: Pixomondo |
Sam Claitor | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Charles Collyer | ... | compositor: Pixomondo |
Matt Conway | ... | matte painting supervisor: Pixomondo |
Ante Dekovic | ... | compositing supervisor: Pixomondo |
Brett Dellandre | ... | systems administrator: Pixomondo |
Matt DiNardo | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Pierre Drolet | ... | lead modeler: Pixomondo |
Phylicia Feldman | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Heather Fetter | ... | compositor: Pixomondo |
Simon Frame | ... | visual effects producer |
Elias Gonzalez | ... | matte painter: Pixomondo |
Steve Graves | ... | lead cg artist: Pixomondo |
Sarah Grieshammer | ... | lead compositor: Pixomondo |
Sarah Brooke Grossmann | ... | compositor: Pixomondo |
Pam Hammarlund | ... | division visual effects producer: Pixomondo |
Andrea Hernandez | ... | division lead roto/paint artist: Pixomondo |
Craig Houston | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Andrea Jamiel | ... | render wrangler: Pixomondo |
Whan Je | ... | i/o coordinator: Pixomondo |
David Jones | ... | cg supervisor: Pixomondo |
Kolby Kember | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Craig Kuehne | ... | compositor: Pixomondo |
Roger Kupelian | ... | matte painter: Pixomondo |
Lucy Lawson-Duckett | ... | visual effects coordinator |
Seung Joo Lee | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
C.J. LePage | ... | i/o coordinator: Pixomondo |
Eric Levin-Hatz | ... | visual effects coordinator: Pixomondo |
Didier Levy | ... | cg artist: Pixomondo |
Christopher Lloyd | ... | visual effects editor |
Jose L. Marin | ... | roto/paint artist: Pixomondo (as Jose Marin) |
Lorenzo Mastrobuono | ... | cg artist: Pixomondo |
Adam Matis | ... | compositor: Pixomondo |
Hnedel Maximore | ... | lead cg artist: Pixomondo |
Lori C. Miller | ... | lead compositor: Pixomondo |
Zach Miller | ... | lead matchmove artist: Pixomondo |
Bradley Mullennix | ... | rigging artist: Pixomondo |
Shalena Oxley-Butler | ... | visual effects producer: Pixomondo |
Daniel Roberts | ... | visual effects data wrangler |
Jackie Rowson | ... | visual effects artist |
Edward Ruiz Jr. | ... | cg artist: Pixomondo (as Edward M. Ruiz II) |
Cara Samuels | ... | visual effects coordinator: Pixomondo |
Andrew Scattergood | ... | compositor |
Kino Scialabba | ... | matte painter: Pixomondo |
Rasha Shalaby | ... | matte painter: Pixomondo |
Michael Stark | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
David Sudd | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Michael S. Underwood | ... | cg artist: Pixomondo |
Audrius Urbonavicius | ... | digital matte painter |
Ankit Vajpayee | ... | junior compositor |
Jonny Valdivia | ... | visual effects production assistant: Pixomondo |
Anthony Wonsoff | ... | matte artist |
Gus Wookey | ... | green screen captain |
David Wu | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Oliver Zangenberg | ... | lead cg artist: Pixomondo |
Wanyan Zhu | ... | compositor: Pixomondo |
Nicholas Zissimos | ... | compositor |
Sreyans Bardia | ... | head of production: BOTVFX (uncredited) |
Hetal Jain | ... | visual effects producer: BOTVFX (uncredited) |
Prakash Pathak | ... | production and technical support: BOTVFX (uncredited) / production support (uncredited) |
Alexander Tsvetkov | ... | lead compositor: Cinemotion Ltd. (uncredited) |
Stunts
Paul Howell | ... | stunt performer |
Stewart James | ... | stunt performer (as Stewart Tidd James) |
Tony Lucken | ... | stunt performer |
Andreas Petrides | ... | stunt coordinator |
Chris Pollard | ... | stunt performer |
Tom Rodgers | ... | Tom Riley |
Matthew Stirling | ... | stunt performer (as Matt Sterling) |
Camera and Electrical Department
László Bille | ... | "a" camera operator |
Mani Blaxter Paliwala | ... | first assistant camera: dailies (as Mani Blaxter-Paliwala) |
Roy Carter | ... | standby rigger |
Trevor Chaisty | ... | rigging electrician |
Peter Chester | ... | rigging gaffer (as Pete Chester) |
Nick Crew | ... | "a" camera loader |
Grace Cromey-Hawke | ... | unit photographer |
Paul Davies | ... | rigger |
Peter Davies | ... | desk operator |
Brandon Evans | ... | gaffer |
Dan Garlick | ... | "b" camera grip |
Matt Grace | ... | lighting truck |
Andy Green | ... | electrician (as Andrew Green) |
Rory Grey | ... | rigging lighting truck (as Rory Stynes Grey) |
Chris Jacobi | ... | camera trainee |
Clive Johnson | ... | genny operator |
Katy Kardasz | ... | second assistant "a" camera: dailies |
Rory Moles | ... | "a" camera focus puller |
Steve Murray | ... | "b" camera operator/steadicam |
Jay Patel | ... | digital imaging technician |
Jim Philpott | ... | "a" camera grip |
Colin Powton | ... | best boy |
Matthew Poynter | ... | "b" camera focus puller (as Matt Poynter) |
Kristian Roosmalen | ... | camera trainee |
James Sams | ... | "a" camera assistant grip |
Eliot Stone | ... | camera trainee: dailies |
Jackson Taylor | ... | "b" camera loader |
Martin 'Trigger' Thomas | ... | rigger |
Alan Tippetts | ... | rigging genny operator |
Laurence Watson | ... | camera trainee |
Bobby Williams | ... | "b" camera assistant grip |
Matt Wilson | ... | electrician |
Casting Department
Francesca Bradley | ... | casting assistant |
Karen Maxwell | ... | casting associate (as Karen Goddard) |
Hattie Mark | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Amy Barrett | ... | costume trainee |
Cecilia Cafiero | ... | crowd fitters assistant |
Samuel Clark | ... | junior costume assistant |
Vincent Dumas | ... | costume supervisor |
Rosi Flood | ... | breakdown artist |
Françoise Fourcade | ... | assistant costume designer |
Isabelle Fraser | ... | principal stand-by costumer |
Angharad Gamble | ... | milliner/costume maker |
Denise Heywood | ... | principal cutter |
Charlotte Ivans | ... | costume trainee (as Charlotte Ivens) |
Kate Jeanne | ... | workroom seamstress (as Kate Bohin) |
Kelly Jones | ... | workshop trainee |
Stan Leather | ... | principal costume maker |
Maria Liljefors | ... | principal costume maker |
Simon Marks | ... | principal stand-by costumer |
Hilary Marschner | ... | principal costume maker |
Steve O'Sullivan | ... | crowd stand-by costumer |
Eloise Park | ... | wardrobe mistress |
Ceilia Pierce | ... | principal cutter |
Ceri Price | ... | junior workshop assistant |
Editorial Department
Marie Brown | ... | post-production coordinator |
Ceres Doyle | ... | recap and conform editor |
James Earing | ... | junior assistant editor (as James C. Earing) |
Cat Gregory | ... | conform editor |
Deborah Kavanagh | ... | first assistant editor |
Vickie Mansell | ... | post-production coordinator |
Aidan O'Brien | ... | second assistant editor |
Jet Omoshebi | ... | colorist |
Nick Timms | ... | on-line editor |
Jennifer Woods | ... | post-production assistant |
Location Management
Henry Coleman | ... | location trainee |
Rhys Griffiths | ... | unit location manager |
Suzie Irlam | ... | assistant location manager |
Gareth Skelding | ... | location/studio manager |
Geraint Williams | ... | assistant unit location manager |
Tom Guy | ... | location scout (uncredited) |
Music Department
Michael Baber | ... | music editor |
Leanna Brand | ... | vocals |
Steve Kaplan | ... | scoring engineer |
Jonathan Ortega | ... | scoring coordinator |
Edward Trybek | ... | orchestrator |
Henri Wilkinson | ... | orchestrator |
Nicholas Baxter | ... | music publisher (uncredited) |
Jessica Rae Huber | ... | scoring assistant (uncredited) |
Baraka May | ... | singer (uncredited) |
Peter Rotter | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Laurence Schwarz | ... | additional score engineer (uncredited) |
Script and Continuity Department
Dan Hess | ... | script coordinator |
Kerensa Magnusson | ... | script supervisor |
Transportation Department
Steve John | ... | facilities driver |
Jason Rush | ... | camera driver |
Lyn Sullivan | ... | grip driver |
Additional Crew
Martin Ainscough | ... | assistant production accountant |
Lauren Bello | ... | assistant: David S. Goyer |
Kathryn Blackman | ... | payroll |
Paula Findlen | ... | historical advisor: script (as Dr. Paula Findlen) |
Imogen Gay | ... | production secretary |
Debi Griffiths | ... | assistant production accountant |
Sarah Hulls | ... | production accountant |
Maria Hurley | ... | art department accountant |
Amy King | ... | base runner |
Glen Malton | ... | personal trainer |
Malcolm Mardon | ... | studio maintenance |
Phillip McLean | ... | horse dept |
Lucky Patricius | ... | medic |
Amy Pope | ... | assistant production coordinator (as Amy Oakes) |
Ceri Pope | ... | accounts assistant |
Emyr Glyn Rees | ... | floor runner |
Dan Travers | ... | marine co-ordinator |
Simon Waterson | ... | personal trainer |
Michael Williams | ... | unit assistant |
Juliette Woodcock | ... | production coordinator |
Wayne Docksey | ... | animal consultant (uncredited) |
Richard Gunner | ... | diver (uncredited) |
Paul McDonnell | ... | title designer (uncredited) |
Daniel Naprous | ... | horsemaster (uncredited) |