Directed by
Ed Fraiman |
Writing Credits
Julian Jones | ... | (series created by) & |
Jake Michie | ... | (series created by) & |
Johnny Capps | ... | (series created by) & |
Julian Murphy | ... | (series created by) |
Jake Michie | ... | (by) |
Cast (in credits order) verified as complete
John Hurt | ... | Voice of the Dragon (voice) | |
Colin Morgan | ... | Merlin | |
Santiago Cabrera | ... | Lancelot | |
Richard Wilson | ... | Gaius | |
Anthony Head | ... | Uther Pendragon | |
Bradley James | ... | Arthur | |
Michael Cronin | ... | Geoffrey of Monmouth | |
Angel Coulby | ... | Gwen | |
Katie McGrath | ... | Morgana |
Produced by
Johnny Capps | ... | producer |
Julian Murphy | ... | producer |
Amanda Wilkie | ... | line producer |
Music by
Rob Lane | ||
Rohan Stevenson |
Cinematography by
Dale Elena McCready | ... | director of photography (as Dale McCready) |
Editing by
Mark Eckersley |
Casting By
Jill Trevellick |
Production Design by
Dominic Roberts |
Art Direction by
Philip Elton |
Costume Design by
Charlotte Morris |
Makeup Department
Jo Adams | ... | makeup artist |
Victoria Bancroft | ... | makeup supervisor |
Clarisse Domine | ... | makeup artist: French Unit |
Carol Tucker | ... | hair designer / makeup designer |
Production Management
Clare Buxton | ... | post-production supervisor |
Erwan Doré | ... | assistant unit manager |
Rachael Lund | ... | production supervisor |
Renaud Mathieu | ... | production manager: France |
Jeremy Burnage | ... | production manager (uncredited) |
Sébastien Quérité | ... | unit manager (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Lisa Marsh | ... | second assistant director |
Paul Mindel | ... | third assistant director |
Kiaran Murray-Smith | ... | first assistant director |
Julien Triger | ... | first assistant director: second unit, France |
Art Department
Maudie Andrews | ... | art department assistant |
Ken Burnett | ... | stand-by props (as Kenny Burnett) |
Sophie Campbell | ... | head decorator: French Unit |
Gary Martin | ... | dressing props |
Jenny Samuels | ... | storyboard artist |
Kristin Theyers | ... | stand-by props |
Ian Tully | ... | production buyer |
Jenny Turner | ... | storyboard artist |
Dennis Wiseman | ... | property master |
Lee Wiseman | ... | dressing props |
Tanya Peacock | ... | prop maker and painter (uncredited) |
Roger Tarry | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Ben Baird | ... | dubbing mixer |
Adrian Bell | ... | sound recordist |
Pat Boxshall | ... | dialogue editor |
Garie Kan | ... | sound maintenance |
Linda Murdoch | ... | sound effects editor |
Chips Paul | ... | dubbing mixer |
Paula Boram | ... | foley artist (uncredited) |
Nick Roberts | ... | dubbing editor (uncredited) |
Caroline Robinson | ... | foley recordist (uncredited) |
Special Effects by
Jonathan Wilson | ... | special effects trainee (uncredited) |
Visual Effects by
Andy Tusabe | ... | motion graphics |
Tim Barter | ... | digital compositor (uncredited) |
David A.T. Bowman | ... | visual effects supervisor (uncredited) |
Adriano Cirulli | ... | digital compositor: The Mill (uncredited) |
Jean-Claude Deguara | ... | animation supervisor (uncredited) |
Rebecca Johnson | ... | visual effects producer (uncredited) |
David Jones | ... | 3d artist (uncredited) |
Edmund Kolloen | ... | visual effects artist (uncredited) |
Virgil Manning | ... | animator (uncredited) |
Will Pryor | ... | visual effects (uncredited) |
Neil Roche | ... | animator (uncredited) |
Stunts
Rick English | ... | stunt performer |
Stewart James | ... | stunt performer |
Mike Lambert | ... | stunt performer |
Guy List | ... | stunt performer |
Andreas Petrides | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Gary Chaisty | ... | gaffer |
Mark Day | ... | best boy |
Adam Dorney | ... | camera trainee |
Gwilym Hoosen-Owen | ... | electrician |
Mark Jenkinson | ... | rigger |
Ivan Meagher | ... | focus puller |
Chris Samworth | ... | clapper loader |
Tom Unwin | ... | assistant grip |
Paul Worley | ... | grip |
Nick Briggs | ... | still photographer (uncredited) |
Emma Edwards | ... | second assistant camera: "b" camera (uncredited) |
James Perry | ... | additional clapper loader (uncredited) |
Animation Department
Peter Panton | ... | animator (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Maxine Heywood | ... | costume assistant |
Agnes Kormos | ... | costumer |
Nicola Rapley | ... | costume assistant (as Nicky Rapley) |
Ann Taylor | ... | costume supervisor |
Soizic Quentin de Coupigny | ... | costume cutter/builder (uncredited) |
Editorial Department
Matthew Wispy Clarke | ... | on-line editor (as Matthew Clarke) |
Bjorn Johnson | ... | assistant editor |
Mick Vincent | ... | colorist |
Tom White | ... | assistant editor |
Robin Fish | ... | colorist dailies (uncredited) |
Music Department
Mikael Carlsson | ... | soundtrack producer (uncredited) |
Gary Chester | ... | score recording engineer (uncredited) |
Script and Continuity Department
Polly Buckle | ... | Story Editor |
Rachel Knight | ... | script editor |
Marnie Paxton | ... | script supervisor |
Transportation Department
Boris Becker | ... | runner driver |
Brian Scott | ... | unit driver |
Izzi Shearman | ... | runner driver |
Mark Simmons | ... | runner driver |
Additional Crew
Iris Barlier | ... | production assistant |
Polly Buckle | ... | story editor |
Joel Clarke | ... | production runner |
Marie De Busscher | ... | production secretary: French Unit |
Marie Devautour | ... | background artist arranger: French Unit |
Jo Healy | ... | production assistant |
Claire Mitchell | ... | assistant accountant |
Sébastien Protat | ... | background artist arranger: French Unit (as Sebastien Protat) |
Rachel Proudlove | ... | production accountant |
Nanw Rowlands | ... | floor runner |
Maggie Walsh | ... | drama coordinator: Shine |
Richard Jenkins | ... | interactive assistant producer (uncredited) |