Star Trek: Enterprise (TV Series)
Affliction (2005)
Full Cast & Crew
Directed by
Michael Grossman |
Writing Credits
Gene Roddenberry | ... | (based upon "Star Trek" created by) |
Rick Berman | ... | (created by) & |
Brannon Braga | ... | (created by) |
Mike Sussman | ... | (teleplay by) |
Manny Coto | ... | (story by) (showrunner) |
Cast (in credits order)
Produced by
Rick Berman | ... | executive producer |
André Bormanis | ... | co-producer |
Brannon Braga | ... | executive producer |
Manny Coto | ... | executive producer (showrunner) |
John Farrell | ... | producer (as J.P. Farrell) |
Merri D. Howard | ... | supervising producer |
Peter Lauritson | ... | supervising producer |
Garfield Reeves-Stevens | ... | co-producer |
Judith Reeves-Stevens | ... | co-producer |
David Rossi | ... | associate producer |
Mike Sussman | ... | producer |
Dawn Velazquez | ... | producer |
Stephen Welke | ... | co-producer |
Brad Yacobian | ... | co-producer |
Music by
Velton Ray Bunch |
Cinematography by
Marvin V. Rush | ... | director of photography |
Editing by
Daryl Baskin |
Casting By
Libby Goldstein | ... | (as Libbyann Goldstein) |
Junie Lowry-Johnson |
Production Design by
Herman F. Zimmerman | ... | (as Herman Zimmerman) |
Costume Design by
Robert Blackman |
Makeup Department
Roxy D'Alonzo | ... | special makeup effects artist |
Suzanne Diaz | ... | makeup artist (as Suzanne Diaz-Westmore) |
Roma Goddard | ... | hair stylist |
Jeff Lewis | ... | makeup artist |
Brad Look | ... | assistant makeup artist |
Second Unit Director or Assistant Director
Michael DeMeritt | ... | first assistant director |
John Tagamolila | ... | second assistant director |
Art Department
Thomas J. Arp | ... | construction coordinator |
Tony Chavez | ... | carpenter |
John Eaves | ... | concept artist |
Alan Kobayashi | ... | graphic designer |
Kimberly Leonard | ... | buyer |
John Nesterowicz | ... | property master |
Michael Okuda | ... | scenic art supervisor |
Ahna Packard | ... | set designer |
Charles Peter Russo | ... | assistant property master (as Charles Russo) |
Ralph Sarabia | ... | paint foreman |
Adam Zerkel | ... | set dresser |
Max Bozeman | ... | leadman (uncredited) |
Sound Department
Greg Agalsoff | ... | sound mixer |
Ron Cooper | ... | boom operator |
Erich Gann | ... | re-recording sound utility |
Ashley Harvey | ... | sound editor (as T. Ashley Harvey) |
Steve Kinsey | ... | sound mix technician / sound recordist |
Chris Trent | ... | foley mixer |
Bill Wistrom | ... | supervising sound editor |
Samet Yavuz | ... | adr editor (Turkish version) |
Dale Chaloukian | ... | dialogue editor (uncredited) |
Special Effects by
Jeffrey Baxter | ... | special effects |
Visual Effects by
Arthur J. Codron | ... | visual effects supervisor |
Steven Lloyd | ... | Senior Compositor/Digital Supervisor |
Stan Storc | ... | president and head of production |
Michael Tuinstra | ... | visual effects coordinator: Eden FX |
John Hirota | ... | visual effects compositor assistant (uncredited) |
Larry Younger | ... | visual effects artist (uncredited) |
Stunts
Shawn Crowder | ... | stunt double |
Vince Deadrick Jr. | ... | stunt coordinator |
Diana Lee Inosanto | ... | stunt double: Linda Park (uncredited) |
Brian J. Williams | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Eric S. Adamson | ... | electrician |
Ben Betts | ... | key video engineer |
Frank Detone Jr. | ... | grip |
Lance Dickinson | ... | lighting technician |
René Domínguez | ... | best boy |
Robert Eyslee | ... | best boy electric |
Rich Floyd | ... | assistant camera |
Douglas Knapp | ... | camera operator |
Denise Okuda | ... | video supervisor |
Gary Tachell | ... | camera operator |
Casting Department
Christine Smith Shevchenko | ... | casting associate (as Christine L. Smith) |
Costume and Wardrobe Department
Carol Kunz | ... | wardrobe supervisor |
Renee Nault | ... | cutter fitter |
Music Department
Jessica Harrison | ... | assistant |
David James Nielsen | ... | music score programmer (uncredited) |
Alan Vavrin | ... | musician - percussion (uncredited) |
Transportation Department
Gary Edelman | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Juan Carlos Fernandez | ... | pre-production coordinator |
Terry Matalas | ... | production associate |
Doug Mirabello | ... | production associate |
George Montgomery | ... | title designer |
Michael Okuda | ... | technical consultant |
Catherine Pittman | ... | head animal trainer |
Sarah Rissmiller | ... | assistant to line producer |
Linda Rowe | ... | animal trainer |
Scott Rowe | ... | head animal trainer: dogs, cats |
Lenore Sena | ... | first assistant accountant |
Amanda Simonson | ... | assistant accountant (as Amanda Pooley) |
Amy D'Alessandro | ... | titles (uncredited) |
Evan English | ... | stand-in (uncredited) |
Robert Hollocks | ... | international marketing (uncredited) |
Guillermo Lecuona | ... | title designer: main title sequence (uncredited) |
Richard Sarstedt | ... | stand-in (uncredited) |
Melissa Vinicor | ... | stand-in (uncredited) |