Directed by
Darrell Roodt | ... | (as Darrell James Roodt) |
Writing Credits
Darrell Roodt | ... | (screenplay) (as Darrell James Roodt) and |
Beau Bauman | ... | (screenplay) & |
Jeff Wadlow | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Bridget Moynahan | ... | Amy Newman | |
Peter Weller | ... | Tom Newman | |
Carly Schroeder | ... | Jessica Newman | |
Jamie Bartlett | ... | Crawford | |
Connor Dowds | ... | David Newman | |
Marius Roberts | ... | Brian | |
Muso Sefatsa | ... | Nephew | |
Jacob Makgoba | ... | Local Hunter | |
Ashley Taylor | ... | Rescue Chopper Ranger | |
Tumisho Masha | ... | Mike - Ranger at Airstrip (as Tumisho K. Masha) | |
Mary-Anne Barlow | ... | Ranger in Radio Room | |
Thijs Ocenasek | ... | King Air Pilot 1 | |
Louis Heering | ... | King Air Pilot 2 | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Lee-Anne Summers | ... | Hostess (uncredited) |
Produced by
Sudhir Pragjee | ... | executive producer |
Peter Schlessel | ... | executive producer |
Anant Singh | ... | producer |
Sanjeev Singh | ... | executive producer |
Helena Spring | ... | producer |
Carine Stander | ... | line producer |
Music by
Tony Humecke |
Cinematography by
Michael Alan Brierley | ... | (as Michael Brierley) |
Editing by
Avril Beukes | ||
Ryan Kushner | ... | (uncredited) |
Casting By
Pam Dixon | ||
Christa Schamberger |
Production Design by
Tiaan van Tonder |
Art Direction by
Tiaan van Tonder |
Set Decoration by
Guy Potgieter |
Costume Design by
Pierre Vienings |
Makeup Department
Debra Nicoll | ... | hair supervisor / makeup supervisor |
Amanda Ross-McDonald | ... | hair stylist / makeup artist |
Dolly Ryan | ... | assistant hair stylist / assistant makeup artist |
Jaco Snyman | ... | special makeup effects artist |
Production Management
Masanori Baba | ... | office assistant |
Martina Schieder | ... | production manager |
Carine Stander | ... | production manager |
Beatle van Graan | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Taryn Collister | ... | second assistant director: second unit |
Cameron Cozens | ... | third assistant director: ad hoc |
Zolani Phakade | ... | third assistant director |
Michael Swan | ... | second unit director |
Gareth Thomas | ... | first assistant director: second unit |
Christo van Schalkwyk | ... | third assistant director: second unit |
Andre Weavind | ... | first assistant director (as André Weavind) |
Art Department
Anneri Albertse | ... | props buyer |
Tertius Carstens | ... | stand-by props: second unit |
Clifton Grainger | ... | carpenter |
Hein Kershoff | ... | assistant stand-by props |
Rosalind Lurie | ... | graphic designer |
Guy Potgieter | ... | set dresser |
Marinda Richter | ... | property master |
Solly Sithole | ... | assistant stand-by props |
Wynand Smit | ... | stand-by props: second unit |
Christo Strydom | ... | art department coordinator |
Delarey Wagener | ... | action vehicles coordinator |
Sound Department
Charlotte Buys | ... | adr editor / dialogue editor / foley editor |
Nicky De Beer | ... | foley editor / sound effects editor |
Anneline De Kock | ... | boom operator |
Mattew Desborough | ... | sound consultant: Dolby (as Matt Desborough) |
Michael J. Fox | ... | adr recordist: Los Angeles (as Michael Fox) |
Akbar Ali Goolam | ... | foley recordist (as Akbar Goolam) |
Bill Higley | ... | adr recordist: New York |
André Jourdan | ... | adr recordist: South Africa |
Klint Macro | ... | adr recordist |
Ivan Milborrow | ... | sound engineer |
Jim Petrak | ... | adr recording engineer |
Christopher Piggins | ... | foley artist (as Chris Piggins) |
Alun Richards | ... | sound effects editor |
Jeremy Saacks | ... | re-recording mixer |
Matt Walsh | ... | adr recordist: Los Angeles |
Special Effects by
Julian Howard | ... | special effects technician |
David Mahlangu | ... | special effects supervisor |
Michael Nkosi | ... | special effects coordinator |
Gerhard van der Heever | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Desmond Allan | ... | visual effects supervisor |
Jason Basson | ... | visual effects compositor |
Tallen Chow | ... | scratch removal / visual effects compositor |
Jean du Plessis | ... | scratch removal |
Isaac Lui | ... | lead animator / technical director: 3D (as Isaac Liu) |
Brett Manson | ... | digital compositor / lustre operator |
Cyril Schumann | ... | visual effects compositor |
Tracey Williams | ... | visual effects producer |
Leila Wreyford | ... | visual effects compositor |
Doron Zar | ... | lustre operator |
Stunts
Wayne Giles | ... | stunt double |
Francois Grobbelaar | ... | stunt coordinator |
C.J. Lang | ... | stunt double |
Lee-Anne Liebenberg | ... | stunt coordinator / stunt double |
Janine Wyatt-Mair | ... | stunt double |
Camera and Electrical Department
Umberto Adaggi | ... | still photographer |
Henry Blignaut | ... | gaffer |
Thomas Brown | ... | clapper loader: second unit |
Greg Cameron | ... | key grip |
Shaun Campbell | ... | gaffer: second unit |
MaCaire Cox | ... | darkroom loader |
Houston Hadden | ... | focus puller: second unit |
Bernin Isaac | ... | clapper loader |
Brand Jordaan | ... | camera operator: EPK |
Norbert Kitshoff | ... | remote camera head technician (as Norbert Kishoff) |
Donovan Kruger | ... | video tape operator |
Brett Lamerton | ... | best boy grip |
Linda Mabasa | ... | sparks (as Linda Mabaso) |
Jacob Mafolo | ... | grip assistant |
Godfrey Maimane | ... | grip assistant |
Evelyn Makgata | ... | camera trainee |
Muzwakhe Mathenjwa | ... | assistant grip: second unit (as Mzwakhe Mathenjwa) |
Zakhele Mavuso | ... | sparks |
Nathan Mocobame | ... | best boy electric: second unit (as Nathan Mokobane) |
Michael Mohalanyane | ... | generator operator: second unit |
Ernest Mtshakazana | ... | grip assistant |
Joe Mulaudzi | ... | key grip: second unit (as Jo Mulaudzi) |
Edna Roelofse | ... | focus puller |
Richard Rolf | ... | steadicam operator |
Bohdi Schoeman | ... | grip: daily |
Edward 'Shadow' Sithole | ... | sparks |
Emmanuel Chonco Sithole | ... | best boy electric (as Emmanuel Chonco) |
Fritz Steyn | ... | generator operator |
Michael Swan | ... | director of photography: second unit |
Sipho Thabede | ... | camera trainee: second unit |
Tracey Williams | ... | digital imaging technician |
Animation Department
Retha De Kock | ... | animatronics operator |
Shaun Froneman | ... | animator: 3D |
Shane Higgins | ... | animator: 3D |
Pule Magau | ... | animator: 3D |
Dominika Marcisz | ... | animator: 3D |
Graham Press | ... | animatronic supervisor |
Richelie Raubenheimer | ... | animatronics operator (as Richelle Raubenheimer) |
Simon Scholtz | ... | animatronics operator |
Jason Snyman | ... | workshop supervisor (as Jaco Snyman) |
Costume and Wardrobe Department
Nanette Catherine | ... | stand-by wardrobe |
Mariano Gomez | ... | wardrobe master |
Penzi Miya | ... | wardrobe assistant (as Penzie Miya) |
Lebo Pelotona-Lehasa | ... | stand-by wardrobe |
Editorial Department
Daphne Bezem | ... | digital post-production coordinator |
Lauren Bond | ... | film lab coordinator |
Rika Camizianos | ... | assembly editor / first assistant editor |
Greg Kirby | ... | colorist: dailies (as Greg Kirkby) |
Brett Manson | ... | digital intermediate colorist |
Leila Reekie | ... | second assistant editor |
Carina Steyl | ... | post-production coordinator |
Nicci Van Niekerk | ... | post-production executive |
Jonene van Zyl | ... | post-production coordinator |
Location Management
Dale Edwards | ... | locations scout |
Beatle van Graan | ... | location manager |
Script and Continuity Department
Nurma Anne Dippenaar | ... | script supervisor (as Nurma-Ann Dippenaar) |
Myrto Makrides | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Vusi Mbentsa | ... | unit driver |
Godfrey Nkese | ... | unit driver |
Beatle van Graan | ... | unit transport manager (as Beetle Van Graan) |
Additional Crew
Desmond Allan | ... | title compositor |
Dez Borejszo | ... | set stand-by (as Dezmond Borejszo) |
Tamara Brock | ... | animal trainer |
Bettina Browne Weld | ... | lion trainer (as Bettina Browne) |
Pierre Buys | ... | base camp manager |
Bruce Capel-Davies | ... | production coordinator |
Archie Casson | ... | production accountant |
Elizabeth Chassie | ... | lion trainer (as Eadie McMullan) |
Kenneth Fletcher | ... | unit assistant: second unit |
Ronnie Govender | ... | production auditor |
Axel Kompat | ... | scanning qc engineer |
Brian McMillan | ... | lion trainer (as Brian McMullan) |
Natalie Mycielski | ... | assistant accountant |
Robert Naidoo | ... | production auditor |
Chris Pollard | ... | lion trainer |
Lynton Richards | ... | puppeteer |
Dezi Rorich | ... | epk team |
Faizal Salie | ... | animal department assistant |
Elizabeth Seoketsa | ... | production secretary |
Jet Shaw | ... | lion trainer |
Nilesh Singh | ... | publicist |
Greg SmithAldridge | ... | lion trainer (as Gregory Smith) |
Garin van Munster | ... | animal department coordinator (as Garin Van Munster) |
Eric Weld | ... | lion trainer |
Leila Wreyford | ... | title compositor |