Directed by
Paul Ziller |
Writing Credits (in alphabetical order)
Lewis Chesler | ||
David Perlmutter | ... | (story) (as David M. Perlmutter) |
Robert Vaughn | ... | (uncredited) |
Paul Ziller |
Cast (in credits order)
Kaitlyn Burke | ... | Emily Bradley | |
Michael Ontkean | ... | Greg Bradley | |
Helen Shaver | ... | Sara Bradley | |
Kimberley Warnat | ... | Melissa Bradley | |
Gordon Tootoosis | ... | John Ours | |
Eric Johnson | ... | Scott Robinson | |
Kristian Ayre | ... | Daniel | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Doug Abrahams | ... | Sgt. McKinsey | |
Broud The Bear | ... | Bear | |
Koenraad Beugelink | ... | Police Officer | |
Amanda Dykstra | ... | Candace | |
Stephen Forrester Elliott | ... | Fraidy Cook | |
Lee Erdman | ... | Waitress | |
Raoul Ganeev | ... | Yuppie Hunter | |
Nicola Jones | ... | TV Reporter | |
Dylan Korba | ... | Gordy | |
Suleka Mathew | ... | TV Reporter | |
Bill Mills | ... | Construction Blaster | |
Allan Morgan | ... | Foreman Norris | |
David Neale | ... | Volunteer | |
Claire Riley | ... | Greg's Secretary | |
Will Southam | ... | Helicopter Pilot | |
Bill Stewart | ... | Conservation Officer #1 | |
Tarie Tennessey | ... | Conservation Officer #2 | |
Alan Thicke | ... | Ken Robinson | |
John Wardlow | ... | Hunting Guide | |
Paul Winskell | ... | News Anchor |
Produced by
David Perlmutter | ... | executive producer (as David M. Perlmutter) |
Mary Sparacio | ... | producer |
Music by
Peter Allen |
Cinematography by
Jorma Kantola |
Editing by
Robert Zaitzow |
Casting By
PoPing AuYeung |
Production Design by
Niels Knudsen |
Set Decoration by
Jeff Davies |
Makeup Department
Kari Cox | ... | assistant makeup artist |
Emanuela Daus | ... | makeup artist |
Rebeccah Delchambre | ... | First Assistant Make Up Artist |
Heather McLellan | ... | hair stylist |
Jessica Taylor | ... | trainee stylist |
Amanda Waterson | ... | assistant hair stylist |
Production Management
Stephen Elliott | ... | production manager |
Verna Hall | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
John Banovich | ... | second unit director |
Gerry Therrien | ... | second unit director |
Dan Tohill | ... | first assistant director |
Art Department
Dinesh Gill | ... | props assistant |
Bonnie Knudsen | ... | set dresser |
Nancy Mossop | ... | assistant set decorator |
Duane Odenbach | ... | set dresser |
Rob Wagner | ... | on-set props |
Martin Wing | ... | props master |
Sound Department
Barry Backus | ... | sound effects editor |
Wendy Czajkowsky | ... | adr recordist / assistant dialogue editor |
Ian Emberton | ... | re-recording mixer / sound effects editor |
David Horner | ... | foley mixer |
Randy Kiss | ... | re-recording mixer |
Jeff MacFarlane | ... | boom operator |
Alan Perkins | ... | dialogue editor |
Scott Schmidt | ... | foley recordist |
Trent Stewart | ... | sound mixer |
Geoff Turner | ... | re-recording mixer |
Jason Wood | ... | sound assistant |
Special Effects by
Derick McLeod | ... | special effects assistant (as Derek McLeod) |
Bill Mills | ... | special effects supervisor |
Stunts
Dave Alexander | ... | water safety coordinator |
Crystal Dalman | ... | stunts |
Marny Eng | ... | stunts (as Marni Eng) |
Grant Smith | ... | stunt ripper |
Suzi Stingl | ... | stunt double: Emily |
David Strang | ... | stunts |
Mike Vézina | ... | water stunt coordinator |
John Wardlow | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Bob Akester | ... | still photographer |
John Banovich | ... | director of photography: second unit |
Ariane Behrend | ... | second assistant camera: second unit |
Brian Brooke | ... | best boy grip |
Caragh Fitzsimmons | ... | second assistant camera: a camera (as Caragh Hodge) |
Robyn Gullachsen | ... | camera trainee |
R.K. Hill | ... | dolly grip |
Caragh Hodge | ... | second assistant camera |
Colin House | ... | grip |
David Kelly | ... | assistant camera: second unit (as David Kelley) |
Terry Kim | ... | gaffer |
John Kuchera | ... | key grip |
Andrew Lavigne | ... | first assistant camera |
Allen Marr | ... | grip |
Colin Mullin | ... | second assistant camera: second unit |
Kim Ritz | ... | assistant camera: second unit |
Daniel Volonino | ... | assistant camera |
Shamus Whiting-Hewlett | ... | best boy electric |
Casting Department
Lisa Lipka | ... | casting assistant |
Denise Love | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Shelley Klassen | ... | seamstress |
Editorial Department
Jenypher Fisher | ... | editor: director's cut |
Dana Neville | ... | color timer |
Ingrid Rosen | ... | negative cutter |
Liz Tevaarwerk | ... | negative cutter |
Location Management
Geoffrey Halton | ... | location manager |
Ken Hovgaard | ... | assistant location manager |
Shane Lennox | ... | trainee assistant location manager |
Script and Continuity Department
Christine Podollan | ... | script supervisor |
Transportation Department
Keith Giesbrecht | ... | transportation captain |
Dmitry Litvin | ... | driver |
Additional Crew
Annette Aitken | ... | production assistant |
Stanislava Banasova | ... | production assistant |
Duane Bradley | ... | animal trainer |
Margaret Brown | ... | assistant coordinator |
Sabrina Byrne | ... | stand-in |
Scott Coles | ... | production assistant |
Bill Donovan | ... | production coordinator |
Kathy Hubble | ... | photo double |
Domenique Moreno | ... | photo double |
Sandra Murphy | ... | production accountant |
Casey Nelson-Zutter | ... | key production assistant |
Sharlene Oliver | ... | production assistant |
Galen Roster | ... | production assistant |
Erin Ryan | ... | production assistant |
Cameron K. Smith | ... | rentals coordinator |
David Steinberg | ... | legal |
Gerry Therrien | ... | animal coordinator |
Larissa Van Dam | ... | production assistant |
David Whitmey | ... | production assistant |