Directed by
Anthony Hickox |
Writing Credits (WGA)
Hal Foster | ... | (comic strip) (as Harold R. Foster) |
Michael Frost Beckner | ... | (story) |
Michael Frost Beckner | ... | (screenplay) and |
Anthony Hickox | ... | (screenplay) & |
Carsten H.W. Lorenz | ... | (screenplay) (as Carsten Lorenz) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Bernd Eichinger | ... | executive producer |
James Gorman | ... | executive producer (as Jim Gorman) |
Reinhard Klooss | ... | associate producer |
Robert Kulzer | ... | co-executive producer |
Carsten H.W. Lorenz | ... | producer (as Carsten Lorenz) |
Martin Moszkowicz | ... | co-executive producer |
Tom Rosenberg | ... | executive producer |
Music by
David Bergeaud |
Cinematography by
Roger Lanser | ... | director of photography |
Editing by
Alexander Berner |
Casting By
Lee Ann Groff |
Production Design by
Crispian Sallis |
Art Direction by
Don Dossett | ... | supervising art director |
Sarah Horton |
Set Decoration by
Bernhard Henrich | ||
Sonja Klaus |
Costume Design by
Lindy Hemming |
Makeup Department
Dave Bonneywell | ... | special makeup effects artist |
Ronnie Cogan | ... | hairdresser: Wales |
Mel Gibson | ... | makeup artist |
Giacomo Iovino | ... | mould maker |
Duncan Jarman | ... | prosthetic makeup artist |
Justin Pitkethly | ... | creature effects technician |
Petra Schaumann | ... | makeup artist |
Suzanne Stokes-Munton | ... | key hair stylist |
Production Management
Karsten Brünig | ... | production manager: Germany |
Ray Freeborn | ... | production manager |
Udo Happel | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Sali Penrhyn Davies | ... | second second assistant director |
Paul Martin | ... | first assistant director |
Guy Tannahill | ... | first assistant director: second unit |
Andrew Wood | ... | second assistant director |
Art Department
Gary Bunn | ... | art department assistant |
Peter Childs | ... | draughtsman |
Holger Delfs | ... | prop maker |
Kevin Farrell | ... | illustrator / storyboard artist |
Michael Fechner | ... | property master: Germany |
Dierk Grahlow | ... | assistant construction manager |
Tony Graysmark | ... | construction manager |
Andy Grogan | ... | production buyer |
Steve Hardie | ... | pre-production design consultant |
Axel Kahnt | ... | property master |
Robert Krüger | ... | scenic artist |
Michael Law | ... | supervisor carpenter |
Graham Patmore | ... | carpenter |
Marcus Preussing | ... | swing gang key (as Marcus Schmidt) |
John Rose | ... | storyboard artist: Wales |
Torsten Schwartz | ... | lead plasterer |
Tom Still | ... | set designer |
Berndt Wenzel | ... | plasterer |
Sebastian Wurm | ... | art department assistant |
Sound Department
Manfred Arbter | ... | re-recording mixer |
Dominik Bollen | ... | dialog editor |
Rodney Glenn | ... | supervising sound editor |
Udo Hilbert | ... | assistant sound editor |
John Hughes | ... | boom operator |
Oswald Schwander | ... | second sound editor |
Frank Serafine | ... | supervising sound editor |
Special Effects by
Gary Cohen | ... | special effects technician |
Paul Knowles | ... | special effects technician |
Steve Knowles | ... | special effects technician |
Michael Luppino | ... | special effects technician |
Tim Mitchell | ... | animatronics |
Uli Nefzer | ... | special effects supervisor |
Bernd Rautenberg | ... | special effects technician |
Hans Seck | ... | special effects technician |
Bernd Wildau | ... | special effects technician |
Ian Wingrove | ... | special effects supervisor |
Visual Effects by
Adrian Banton | ... | digital effects supervisor: Image Animation |
Paul Curtis | ... | digital artist |
Bob Keen | ... | visual effects supervisor |
Lutz Lemke | ... | title sequence designer/animator |
Kevin Phelan | ... | scanning and recording producer: CFC London |
Stunts
Richard Bonehill | ... | sword master |
Peter Bonner | ... | riding double: Pechet |
Steve Crawley | ... | wireman |
Graeme Crowther | ... | stunt double: Valiant |
Tracey Eddon | ... | stunt double: Ilene |
Paul Heasman | ... | stunt double: Thagnar |
Lyndon S. Hellewell | ... | stunt double: Valiant (as Lyndon Hellewell) |
Mark Henson | ... | stunt double: Prince Arn (as Franklin Henson) |
Wayne Michaels | ... | stunt coordinator |
Seon Rogers | ... | stunts |
René Schobeß | ... | stunts (as Rene Schobes) |
Linda Sobey | ... | stunt double: Pechet |
Vladimir Vilanov | ... | stunts (as Wladimir Wilanow) |
Rookie Manning | ... | swordsman (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Steve Brooke Smith | ... | first assistant camera: zoe unit |
Simon Finney | ... | first assistant camera |
Mark Funnell | ... | electrician |
Wolfgang Jahnke | ... | still photographer |
Rupert Lloyd-Parry | ... | crane grip |
Skip Margetts | ... | second assistant camera |
Ian Murray | ... | rigger (as Ian Vincent Murray) |
Chris Plevin | ... | camera operator |
Ronald Schwarz | ... | best boy electric |
David Wall | ... | electrician |
Leander Ward | ... | assistant camera |
Animation Department
Steve Austin | ... | animator |
Anthony Dalton | ... | animation background artist |
Lloyd Ellis | ... | animator |
Roger Fletcher | ... | animator |
Malgoschia Levittoux | ... | animation background artist |
Barrie Parker | ... | animator |
Das Petrou | ... | animation layout artist / animation storyboard artist |
Nick Roberts | ... | animation layout artist |
Brian Stevens | ... | animation layout artist / animation producer |
Jack Stokes | ... | animation director / animation layout artist / animator |
Costume and Wardrobe Department
Peter Edmonds | ... | costume assistant |
Dan Grace | ... | wardrobe master |
Jenny Hawkins | ... | wardrobe assistant |
John Schoonraad | ... | stunt armour technician |
Editorial Department
Giles Gardner | ... | assistant editor |
Location Management
Joel Cockrill | ... | assistant location manager |
Music Department
Bruce Burchmore | ... | musician |
Johnny Caruso | ... | music editor |
Peter Fuchs | ... | music recording engineer |
Script and Continuity Department
David Ayres | ... | second continuity |
Samantha Timmerman | ... | script supervisor |
Transportation Department
Thomas Lauterkorn | ... | driver |
Clive Miles | ... | transportation manager |
Dewi Williams | ... | driver |
Additional Crew
Gabriela Bacher | ... | production executive |
Jon Baker | ... | armorer |
Volker Beyer | ... | controller / project controller |
Angela Bond | ... | assistant to producer |
Richard Bonehill | ... | sword master |
Roberta Brown | ... | swordplay coach |
Claudia Davids | ... | assistant production accountant |
Brendan Garst | ... | assistant: Mr. Hickox |
Samantha Glen | ... | assistant accountant |
Paul Vernon Lydiate | ... | crowd coordinator |
Boris Mang | ... | production assistant |
Paul Martin | ... | production associate |
Eva Neufahrt | ... | accountant |
Karl Objartel | ... | set manager |
Helen Pritchard | ... | Wales crewing |
Gabi Scheiger | ... | production coordinator: Germany |
Ruthie Gwilym Thomas | ... | production assistant |