Directed by
Coke Sams |
Writing Credits (WGA)
Coke Sams | ... | (written by) & |
Bruce Arntson | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Jim Varney | ... | Ernest | |
Linda Kash | ... | Gerta | |
Bill Byrge | ... | Bobby | |
Jason Michas | ... | Donald | |
Sarah Chalke | ... | Maisy (as Sarah Chalk) | |
Gabe Khouth | ... | Rodney (as Gaber Khouth) | |
Corrine Koslo | ... | Miss Flugal | |
Russell Porter | ... | Brad | |
Will Sasso | ... | Russell (as William Sasso) | |
Duncan Fraser | ... | Coach Decker | |
French Tickner | ... | Principal Procter | |
Kevin McNulty | ... | Axwell (as Kevin Mcnulty) | |
Ron Robinson | ... | Coach Carson | |
Judith Maxie | ... | Ms. Nichols | |
Fran Gebhard | ... | Miss Cosgrove | |
Clint Bailie | ... | Frog Kid | |
William Samples | ... | Mr. Peyton | |
Betty Linde | ... | Miss Boyd | |
David Keith | ... | Squint Westwood | |
Lorena Gale | ... | History Teacher | |
Michael Roberds | ... | Server | |
Bruce Arntson | ... | Chick Hansen | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
John Bolton | ... | Boy With Sign (uncredited) |
Produced by
John R. Cherry III | ... | executive producer (as John Cherry) |
Tom Rowe | ... | co-producer |
Stacy Williams | ... | producer |
Music by
Bruce Arntson | ||
Kirby Shelstad |
Cinematography by
David Geddes | ... | director of photography |
Editing by
Christopher Ellis | ... | (as Chris Ellis) |
Casting By
Sid Kozak |
Production Design by
Chris August |
Art Direction by
Helen Jarvis | ... | (as Helen Veronica Jarvis) |
Set Decoration by
Mary-Lou Storey | ... | (as Mary Lou Storey) |
Costume Design by
Martha Wynne Snetsinger | ... | (as Martha Snetsinger) |
Makeup Department
Brian Dott | ... | special effects prosthetics |
Michael Pachal | ... | hair stylist |
Dianne Pelletier | ... | key makeup artist |
Natalie Cosco | ... | makeup artist (uncredited) |
Production Management
J. Clarke Gallivan | ... | post-production supervisor (as Clarke Gallivan) |
George Horie | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Patrice Leung | ... | first assistant director |
Ron McLeod | ... | third assistant director (as Ron Mcleod) |
Shirley-Anne Parsons | ... | second assistant director (as Shirley Parsons) |
David Klohn | ... | dgc trainee (uncredited) |
Art Department
Rob Boulet | ... | lead hand |
Scott Calderwood | ... | set dresser |
Brian Dott | ... | props |
Mike Kruger | ... | assistant property master |
Theron Layne | ... | scenic carpenter |
David Lewis | ... | greensman (as Dave Lewis) |
Terry Lewis | ... | lead set dresser |
Ignacio McBurney | ... | prop buyer (as Ignacio Mcburney) |
Dan Sissons | ... | property master |
Ricardo Spinacé | ... | head painter (as Ricardo Spinace) |
Vaughan V. Baker | ... | signwriter (uncredited) |
Stephen Wright | ... | construction coordinator (uncredited) |
Sound Department
Mark Berger | ... | supervising re-recording mixer |
Patrick Dodd | ... | dialogue editor |
Malcolm Fife | ... | foley editor |
John Harling | ... | boom operator |
Michael Hawley | ... | cable / playback |
Mark Levinson | ... | adr editor |
Michael Mennies | ... | apprentice sound editor (as Michael Meunies) |
Douglas Murray | ... | supervising sound editor |
Jennifer Myers | ... | foley artist |
Margie O'Malley | ... | foley artist |
Jim Pasque | ... | foley recordist |
Joel Ransom | ... | cable (as Joel Ranson) / playback (as Joel Ranson) |
Rich Schirmer | ... | re-recording mixer / sound mixer |
Michael Semanick | ... | foley mixer / re-recording mixer |
Mark Jan Wlodarkiewicz | ... | sound effects editor |
Marilyn S. Zalkan | ... | assistant sound editor |
Special Effects by
Jeffrey Butterworth | ... | special effects assistant (as Jeff Butterworth) |
David Paller | ... | special effects props builder (as Dave Paller) |
Gary Paller | ... | special effects coordinator |
Tom Price | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
George H. Bonnaz | ... | titles and opticals: CFI Imaging Group |
Hal Cohen | ... | titles and opticals: CFI Imaging Group |
Stunts
Richard Brooks | ... | stunt actor: Kid |
Jacob Rupp | ... | stunt coordinator |
Ernie Jackson | ... | assistant stunt coordinator (uncredited) / stunts (uncredited) |
Jacob Rupp | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Terry Arthur | ... | rigging master |
Fred Boyd | ... | gaffer |
Stephen S. Campanelli | ... | steadicam operator (as Stephen Campanelli) |
Dave Gordon | ... | key grip |
Ross Green | ... | lamp operator |
Dennis Jones | ... | generator operator |
Peter McLennan | ... | camera operator |
Craig Munroe | ... | dolly grip (as Craig Monroe) |
Jeff Pentecost | ... | best boy electric |
Al Uglanica | ... | best boy grip |
Greg Fox | ... | clapper loader (uncredited) |
Casting Department
Sandra Couldwell | ... | extras casting |
Dax Belanger | ... | casting associate: Canada (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Susan Canning | ... | costumer |
Carla Hetland | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Dene Berry | ... | post-production assistant (as Raye Dene Berry) |
Daria Ellerman | ... | assistant editor: Vancouver |
Scott Mele | ... | assistant editor: Nashville |
Dan Muscarella | ... | color timer |
Michael Smith | ... | second assistant editor: Vancouver (as Mike Smith) |
Location Management
Janice Frome | ... | location manager |
Ed Nesling | ... | assistant location manager |
Music Department
Joanie Diener | ... | music editor |
Conni Ellisor | ... | conductor: band |
Chris McDonald | ... | arranger: band |
Marshall Morgan | ... | recordist: band |
Rich Schirmer | ... | scoring mixer |
Script and Continuity Department
Stephanie Rossel | ... | script supervisor |
Transportation Department
Ted Bradford | ... | captain |
Bob Dennett | ... | transportation coordinator |
Lawrence Albright | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Terry Arrowsmith | ... | stand-in: Gerta/utility |
Erma Clement | ... | post-production accountant |
Mark Dumas | ... | animal coordinator (as Mark Wiener) |
Gretchen Goode | ... | production office coordinator |
Lesley Hurrien | ... | animal trainer (as Lesley Hurren) |
Georgina Kay | ... | craft service |
Barbara Laszewski | ... | main title design |
Rick Lewis | ... | double: acrobatic Ernest |
Althea McAdam | ... | stand-in: Gerta/utility (as Althea Mcadam) |
Candace S. McPherson | ... | extras wrangler (as Candace Macpherson) |
Mark Palmer | ... | assistant: Mr. Varney |
Tina Pehme | ... | assistant production office coordinator |
Helga Ungurait | ... | script: "b" camera |
Patricia Warren | ... | assistant to producer / producers asssistant |
Julie Waterhouse | ... | assistant accountant (as Julie Rieder) |
Mary Anne Waterhouse | ... | production accountant (as Mary Anne McCarthy) |
Bob Wilde | ... | stand-in: Ernest |
Amie Wong | ... | post production secretary |
Timothy Burd | ... | body double (uncredited) |
Barbara Chomos | ... | unit publicist (uncredited) |
Timothy Marlowe | ... | stand-in (uncredited) |