Directed by
Gérard Kikoïne | ... | (as Gerard Kikoine) |
Writing Credits
Jake Chesi | ... | (screenplay by) and |
Stuart Lee | ... | (screenplay by) |
Edgar Allan Poe | ... | (story by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Robert Vaughn | ... | Gary Julian | |
Donald Pleasence | ... | Dr. Schaeffer | |
Karen Lorre | ... | Janet (as Karen Witter) | |
John Carradine | ... | Jacob Julian | |
Ginger Lynn | ... | Debbie (as Ginger Allen) | |
Nia Long | ... | Fingers | |
William Butler | ... | Tim (as Bill Butler) | |
Janine Denison | ... | Shiro | |
Arnold Vosloo | ... | Ken Wade | |
Ashley Hayden | ... | Boze | |
Stefa Popic | ... | Amy | |
Hayley Dorskey | ... | Sue-Sue | |
Roslynn Farrell | ... | Tina | |
Dee Dee Eybers | ... | Yvonne | |
Isabel Kastrikis | ... | Rita | |
Sharlene Benn | ... | Roxy | |
Blanche Frolich | ... | Miss Rye | |
Lynne White | ... | Doris Raeburn | |
Christine le Brocq | ... | April | |
John Bruce | ... | Duke | |
Marek Lewandowski | ... | Gardener | |
Janet de Hahn | ... | Cook | |
Marloe Scott Wilson | ... | Female Guard (as Marloe Scott-Wilson) | |
Zia Garfield | ... | Mrs. Ketter | |
Warren Batchelor | ... | Party Boy | |
Stefan Rayner | ... | Party Boy | |
Robert Strong | ... | Party Boy | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Ashley Waldorf | ... | Cop (uncredited) |
Produced by
Avi Lerner | ... | executive producer |
John Stodel | ... | associate producer (as John H. Stodel) |
Harry Alan Towers | ... | producer |
Music by
Frédéric Talgorn |
Cinematography by
Gérard Loubeau | ... | (as Gerard Loubeau) |
Editing by
Gilbert Kikoïne |
Casting By
Robert MacDonald | ||
Jane Warren |
Production Design by
Leonardo Coen Cagli | ... | (as Leonardo Coen Calgi) |
Set Decoration by
Leith Ridley Combe | ... | (as Leith Ridley) |
Makeup Department
William Butler | ... | prosthetic makeup artist (as Bill Butler) |
Carol Jazimarcu | ... | makeup assistant |
Cleone Johnson | ... | chief makeup artist |
David Murat | ... | chief hair stylist (as Dave Murat) |
Natalie Sham | ... | hair assistant |
Scott Wheeler | ... | prosthetic makeup artist |
Production Management
K.C. Jones | ... | production manager |
Danny Lerner | ... | production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Dominique Combe | ... | first assistant director / second unit director |
Mark Gilbert | ... | first assistant director |
Melody Wernick | ... | second assistant director (as Melody Wernich) |
Art Department
Leith Ridley Combe | ... | set dresser (as Leith Ridley) |
Michael Crawford | ... | assistant set dresser |
Dankert Guillaume | ... | assistant art director |
Lisa Hart | ... | set dresser |
Henrietta Potgieter | ... | art department coordinator |
Leon van der Merwe | ... | property master (as Leon Van Der Merwe) |
Anita Van Hemert | ... | property assistant |
Ashley Waldorf | ... | action vehicles coordinator |
Sound Department
Neil Brody | ... | re-recording mixer |
Jerry Clemans | ... | re-recording mixer |
Rubén Domingo | ... | apprentice sound editor (as Reuben Domingo) |
Linda Folk | ... | adr editor |
Leonard T. Geschke | ... | dialogue editor (as Lenny Geschke) |
Mike Goodman | ... | adr editor |
Peter Lievart | ... | boom operator |
Bob Minkler | ... | re-recording mixer |
John Murray | ... | dialogue editor / sound effects editor |
Stewart Nelsen | ... | sound effects editor |
Ian Pople | ... | sound mixer |
Peter Tomaszewicz | ... | foley editor |
Renee Tondelli | ... | first assistant sound editor |
Tony Wakefield | ... | second assistant sound editor |
Marva Zand | ... | supervising sound editor |
Noel Wallace | ... | dubbing projectionist (uncredited) |
Special Effects by
Tony de Groot | ... | special effects crew |
Maxine Lourens | ... | special effects crew |
Greg Pitts | ... | special effects coordinator |
Camera and Electrical Department
David Braun | ... | still photographer |
Michael Alan Brierley | ... | focus puller (as Mike Brierley) |
Jacob Bukman | ... | key grip |
Eitan Gartushka | ... | lighting supervisor |
Paul Gibbons | ... | electrician |
Marc Harris | ... | dolly grip |
Beth Kolver | ... | clapper loader |
Mark Landragin | ... | best boy electric |
Samson Mabasa | ... | grip |
Patric Mashilo | ... | grip |
Cesar Soldenhoff | ... | electrician |
Mohamed Tahi | ... | electrician |
Merlin van Staden | ... | electrician |
Anthony Farren van Wyk | ... | electrician |
Costume and Wardrobe Department
Ruy Filipe | ... | wardrobe master (as Rui Filipe) |
Ferdi Olsen | ... | wardrobe assistant |
Julie Palmer | ... | wardrobe assistant |
Editorial Department
Sophia Condaris | ... | assistant editor |
Omneya 'Nini' Mazen | ... | executive in charge of post-production |
Sophia Phirippides | ... | assistant editor |
Jonathan H. Pienaar | ... | first assistant editor |
Location Management
Justin Sholk | ... | location manager (as Justin Scholk) |
Music Department
Lori Ball | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Rozelle Vogelman | ... | continuity |
Transportation Department
Alistair McClarty | ... | transportation manager (as Alaistair McLarty) |
Ashley Waldorf | ... | action vehicle coordinator |
Additional Crew
Catherine Craninx | ... | assistant to director |
Susan Flahive | ... | assistant: John Carradine |
Rob Leslie | ... | caterer |
Anita Lischak | ... | production coordinator: USA (as Anita Hope) |
Rocco Rynhoud | ... | supervising accountant |
Merel van Litsenborgh | ... | production secretary |
Robert Watchorn | ... | production accountant |
Steven Watchorn | ... | chief production accountant |
Sandy Wilson | ... | production coordinator |
Thanks
John Carradine | ... | in memoriam |